Множина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: id, ka, lt, ru Брише: da, yi Менува: zh)
с (Бот: козметички промени)
Во [[македонски јазик|македонскиот јазик]] зборовите кои означуваат множина најчесто се обележуваат со буквата “и“, но можно е и користењето на “а“ и “е“.
 
== Форми на множината во македонскиот јазик ==
 
'''Избројана множина''': три дена, неколку дена; два петла; два кладенца итн.
'''Збирна множина''': дол - долишта; крај - краишта; роб - робје; кол - колје; друм - друмје; камен - камење, камења; ремен - ремење, ремења итн.; град - градје; рид - ридје; пат - патје; паќе (=патови).
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
 
[[Категорија:Граматика]]
941.847

уредувања