Разлика помеѓу преработките на „Георги Прванов“

Додадени 848 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
с
 
Се сметаа, дека владината коалиција БСП-НДСВ-ДПС, која што е на власт во Бугарија по парламентарните избори во 2005 г., е не само поткрепена, но и создадена од него.
 
Бил таен соработник на Државна сигурност во сектор РИК (Разузнаване "История и култура") пред 1990 година. Работел по “македонското прашање” под името “Гоце” како редактор на книгата “Габерот” од Методи Димов, емигрант од Македонија, соработник на бугарските агенти. Задача на РИК и посебно на Прванов била фабрикувањето на документи, коишто да ги поткрепат бугарските претензии кон Македонија.
 
== Извори ==
* [http://www.president.bg/p_bio.php Биографија на Георги Прванов] од сајтот на претседателот на Р. Бугарија (на бугарски јазик). ([http://web.archive.org/web/20050306233358/http://www.president.bg/p_bio.php архив март 2005] на [[archive.org]])
<references/>
 
* [http://www.politika.bg/main/article?sid=&aid=3032&eid=42] “Гоце” беше секретен сътрудник
 
[[Категорија:Бугарски политичари|П]]
1.628

уредувања