Акустична гитара: Разлика помеѓу преработките

Додадени 22 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Акустична гитара''' може да се однесува на еден од следните музички инструменти:
 
* Гитари со најлонски и пластични жици:
** [[Ренесансна гитара]]
** [[Барокна гитара]]
** [[Романтичарска гитара]]
** [[Класична гитара]], модерната верзија на оригиналната гитара, со најлонски жици
** [[Фламенко гитара]]
* Гитари со челични жици:
** [[Челично-жичана акустична гитара]], исто така позната како западна, фолк или кантри гитара
** [[Дванаесет-жичана гитара]]
** [[Џез гитара]]
** [[Резонаторска гитара]] (како ''[[Добро (музички инструмент)|Добро]]'')
** [[Батенте гитара]]
* [[Акустична бас гитара]]
* [[Руска гитара]]
* Нови инструменти:
** [[Гитара-харфа]]
** [[Гитџо|Бенџо гитара]]
** [[лејта|Гитара-лејта]]
 
== Видете исто така ==
* [[Гитара#Типови на гитари|Типови на гитари]]
* [[Електрична гитара]]
 
[[cs:Akustická kytara]]
941.847

уредувања