Разлика помеѓу преработките на „Акад“

Додадени 10 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: ms:Empayar Akkadia)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[СликаПодатотека:Stele Naram Sim Louvre Sb4.jpg|right|220px]]
 
'''Акад''' ([[Сумерски јазик|Сумерски]]: ''Agade'') вил северните обласнти на Месопотамија биле населени од семитски премиња кои ја создале'' Акадската цивилизација''. Оваа цивилизација се развивала паралелно со Сумерите. Жителите на Акад зборувале јазик различен од Сумерите. Населението се занимавало со земјоделство. Најголемате моќ ја достигнале во времето на кралот СРГОН l (околу 2369-2314 година пр.н.е.). Тој успеал да ги обедини северните области и потоа да гизавладее и јужните краеви, а себеси се нарекол ''„крал на четирите страни на светот“''
941.847

уредувања