Разлика помеѓу преработките на „Шлески јазик“

Додадени 10 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Јазик; козметички промени
с (Бот Менува: ku:Zimanê silesî)
с (Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Јазик; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија Јазикза јазик
|име=Шлезиски јазик
|изворноиме=Ślůnsko godka
Силесијанскиот јазик е близок со [[полски јазик|полскиот јазик]], па поради тоа од некои лингвисти се смета како дијалект на [[полски јазик|полскиот јазик]].
 
== Азбука ==
За пишување на силесијански јазик не постои само една азбука. Силесијанците за пишување на својот јазик користеле [[полска азбука]]. Во 2006 година беше воведена новата [[шлезиска азбука]], базирана на шлезиските натписи (ги има околу 10). Јазикот и азбуката се доста користени на интернет, како и на силесијанската [[Википедија]].
 
Исто така се користат и диграфите:Ch, Dz, Dź и Dž.
 
== Надворешни врски ==
* [[:szl:Přodńo zajta|Силесијанската Википедија]]
* [http://www.nowiny.pyrsk.com/ Вести на силесијански]
* [http://punasymu.com/_indexs.php Pů našymu – djalykt ślůnski kodyfikowůny]
 
[[Категорија:Словенски јазици]]
[[Категорија:Полски јазик]]
941.847

уредувања