Аеродром Хановер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 66 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: en:Hannover-Langenhagen Airport)
с (Бот: козметички промени)
'''Аеродромот во Хановер''' ([[Меѓународна асоцијација за воздушен транспорт|IATA]]: HAJ, ICAO: EDDV), исто така наречен аеродром Лангенхаген, е сместен 11 километри северно од центарот на [[Хановер]], главен град на Германската сојузна држава, [[Долна Саксонија]]. Тоа е деветти најголем аеродром во [[Германија]].
 
== Историја ==
 
Аеродромот беше отворен во [[1952]] година, со кој беше заменет стариот градски аеродром. Во [[1973]] година, два модерни терминали беа отворени, кои беа познати по својот модерен дизајн. Тој постана прототип за изградбата на аеродромот Шереметјево во [[Москва]]. Овие терминали, А и Б, на кои има по 12 порти за аеродроми. Во 1998 година, поголем терминал Ц беше изграден за да се зголеми бројот на патници, додавајќи 8 порти повеќе на аеродромот.
Од 1957 до 1990, аеродромот беше домаќин на Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung, најголемото воздушно шоу во Германија. После фаталниот инцидент во 1988 година, кога хеликоптерот Чинок се урна на аеродромот, а по Германското обединување две години подоцна, шоуто беше преместено во [[Берлин]].
 
== Авиокомпании и дестинации ==
 
Во почетните години од своето работење, сообраќајот беше главно насочен кон аеродромот во [[Аеродром Франкфурт|Франкфурт]], додека денеска повеќето дестинации имаат директен сервис. Сервиси постојат кон најголемите Европски градови, како и до главните европски туристички дестинации како и за [[Египет]]. По завршувањето на студената војна, аеродромот стана еден од главните порти кон [[Источна Европа]], веднаш зад Франкфурт. Аеродромот работи 24 часа на ден, но летовите од 11 навечер до 4 наутро се редуцирани.
 
=== Терминал А ===
 
* [[Air Alps]] (Болцано) [сезонски]
* [[Air Baltic]] (Рига)
* [[Air France]]
** [[Air France]] оперирано од [[Régional Compagnie Aérienne Européenne|Régional]] ([[Аеродром Париз Де Гол|Париз Де Гол]])
* [[Austrian Airlines]]
** [[Austrian Airlines]] оперирано од [[Austrian Arrows]] ([[Аеродром Виена|Виена]])
* [[BMI (airline)|bmi]]
** [[BMI (airline)|bmi]] оперирано од [[BMI Regional]] ([[Аеродром Лондон Хитроу|Лондон Хитроу]])
* [[Czech Airlines]] ([[Аеродром Прага|Прага]])
* [[KLM]]
** [[KLM]] оперирано од [[KLM Cityhopper]] ([[Аеродром Амстердам|Амстердам]])
* [[Луфтханза]] ([[Аеродром Франкфурт|Франкфурт]], [[Аеродром Минхен|Минхен]])
** [[Lufthansa Regional]] оперирано од [[Contact Air]] (Брисел, [[Аеродром Париз Де Гол|Париз Де Гол]], [[Аеродром Штутгарт|Штутгарт]])
** [[Lufthansa Regional]] оперирано од [[Eurowings]] ([[Аеродром Франкфурт|Франкфурт]])
** [[Lufthansa Regional]] оперирано од [[Lufthansa CityLine]] ([[Аеродром Минхен|Минхен]])
* [[Scandinavian Airlines System]] ([[Аеродром Копенхаген|Копенхаген]])
* [[Swiss International Air Lines]]
** [[Swiss International Air Lines]] оперирано од [[Swiss European Air Lines]] ([[Аеродром Цирих|Цирих]])
* [[VLM Airlines]] (Герсни, Џерси) [сезонски]
* [[Welcome Air]] ([[Аеродром Гетеборг Лендветер|Гетеборг Лендветер]], Грац, Инсбрук, Ставангер)
 
=== Терминал Б ===
* [[Aeroflot]] ([[Аеродром Москва Шереметјево|Москва Шереметјево]])
* [[Air Astana]] (Кустанај) [сезонски]
* [[Air Via]] (Бургас, Варна) [сезонски]
* [[Belavia]] (Минск) [сезонски]
* [[Blue Wings]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]], [[Аеродром Истанбул Ататурк|Истанбук Ататурк]])
* [[Bulgarian Air Charter]] (Бургас, Варна) [сезонски]
* [[Croatia Airlines]] (Сплит) [сезонски]
* [[Eurocypria Airlines]] (Ларнака, Папос) [сезонски]
* [[Flybe]] (Бирмингем, Манчестер, Саутемптон)
* [[Freebird Airlines]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]]) [сезонски]
* [[Germania (airline)]] (Адана, Анкара, [[Аеродром Анталија|Анталија]], Бодрум, Газиантеп, Кајзери, Самсум, Трабзон) [сезонски]
* [[Hamburg International]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]]) [сезонски]
* [[Pegasus Airlines]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]])
* [[Rossiya (airline)|Rossiya]] (Ст. Петерсбург)
* [[S7 Airlines]] (Москва Домодедово, Новосибирск [сезонски])
* [[Saravia]] (Саратов)
* [[Sky Airlines]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]])
* [[SunExpress]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]], Бодрум, Истанбул Сабиха Гокчен, Измир)
* [[Tunis Air]] (Џерба, Монастир)
* [[Turkish Airlines]] ([[Аеродром Истанбул Ататурк|Истанбук Ататурк]])
* [[Turkuaz Airlines]] ([[Аеродром Истанбул Ататурк|Истанбук Ататурк]])
 
=== Терминал Ц ===
 
* [[Air Berlin]] (Аликанте, [[Аеродром Анталија|Анталија]], Аресифе, [[Аеродром Будимпешта|Будимпешта]], Крф, Џерба, Фуертевентура, [[Аеродром Хургада|Хургада]], Ибица, Кос, Ламезија Терме, Лас Палмас, Лондон Станстед, Луксор, Малага, Монастир, [[Аеродром Минхен|Минхен]], [[Аеродром Нирнберг|Нирнберг]], [[Аеродром Палма Де Мајорка|Палма Де Мајорка]] [[Аеродром Приштина|Приштина]], Шарм Ел Шеик, Стокхолм Арланда, Тенерифе Југ, [[Аеродром Виена|Виена]], [[Аеродром Цирих|Цирих]])
* [[Condor Airlines|Condor]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]], Чанија, Даламан, Фуертевентура, Хераклион, [[Аеродром Хургада|Хургада]], Ларнака, Лас Палмас, [[Аеродром Палма Де Мајорка|Палма Де Мајорка]], Родос, Шарм Ел Шеик, Тенерифе Југ)
* [[Karthago Airlines]] (Монастир) [сезонски]
* [[Nouvelair]] (Монастир) [сезонски]
* [[TUIfly]] ([[Аеродром Анталија|Анталија]], Аресифе, Боа Виста, [[Аеродром Катанија|Катанија]], Крф, Даламан, Дубровник, Фаро, Фуертевентура, Фунчал, Хераклион, [[Аеродром Хургада|Хургада]], Истанбул Сабиха Гокчен, Херез де ла Фронтера, Клагенфурт, Кос, Лас Палмас, Луксор, Махон, Манчестер, Милано Бергамо, Наполи, Њукасл, Олбија, Палермо, [[Аеродром Палма Де Мајорка|Палма Де Мајорка]], Родос, Ријека, Римини, Сал, Салцбург, Шарм Ел Шеик, [[Аеродром Штутгарт|Штутгарт]], Тенерифе Југ, Солун, Венеција)
* [[XL Airways Germany]] (Арвидсјаур, Родос) [сезонски]
 
=== Терминал Д ===
* [[Omni Air International]] (Воени чартери)
* Кралски воздушни сили
 
=== Карго авиокомпании ===
* [[FedEx Express]]
** [[FedEx Feeder]] оперирано од [[Farnair Hungary]] ([[Аеродром Париз Де Гол|Париз Де Гол]])
* [[TNT Airways]] ([[Лиж]])
* [[TUIfly]] ([[Аеродром Минхен|Минхен]], [[Аеродром Штутгарт|Штутгарт]])
 
{{Navbox
}}
 
[[Категорија:Аеродроми]] [[Категорија:Аеродроми во Европа]] [[Категорија:Аеродроми во Германија]] [[Категорија:Хановер]]
[[Категорија:Аеродроми во Европа]]
[[Категорија:Аеродроми во Германија]]
[[Категорија:Хановер]]
 
[[da:Flughafen Hannover]]
941.847

уредувања