Халачки јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Јазик; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Јазик; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија Јазикза јазик
|име=Халјски јазик
|изворноиме=
'''Халајски јазик''' е зборуван во [[Иран]] и [[Авганистан]]. Припаѓа на групата на [[турски јазици]]. Има околу 42.000 зборувачи според попис во 2000 година.
 
== Гласови ==
=== Согласки ===
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
|+'''Согласки'''
 
{{алтајски јазици}}
 
 
[[Категорија:Алтајски јазици]]
941.847

уредувања