Разлика помеѓу преработките на „Адолф Андерсен“

Додадени 10 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: simple:Adolf Anderssen)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[СликаПодатотека:And00278.png|right]]
'''Адолф Андерсен''' ([[германски]]: ''Adolf Anderssen'', {{роден на|6|јули|1818}} - {{починал на|13|март|1879}} - математичар) бил еден од најјаките [[шах]]исти во средината на [[19 век]].
 
 
== Извор ==
* Бурџес, Нан и Емс, 2004, ''Светските најзначителни шаховски игри'', Робинсон Паблишинг, Лондон. ISBN 1-84119-905-2
 
 
[[Категорија:Родени во 1818 година]]
[[Категорија:Починати во 1879 година]]
 
[[Категорија:Шахисти]]
 
941.847

уредувања