Мизрашки хебрејски јазик: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Јазик; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Јазик; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија Јазикза јазик
|име=Мизрахиски хебрејски јазик
|изворноиме=
}}
'''Мизрахискиот хебрејски јазик''' е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[семитски јазици]] и во подгрупата на [[хебрејски јазици]]. Овој [[јазик]] се зборува од страна на [[мизрахиски евреи|мизрахиските евреи]] кои живеат во арапските земји на [[Блиски исток|Блискиот исток]]. Од овој [[јазик]] биле превземени некои термини при создавањето и кодифицирањето на современиот [[хербејски јазик]].
{{Семитски-никулец}}
 
{{Семитски јазици}}
 
[[Категорија:Афро-азиски јазици]]
[[Категорија:Семитски јазици]]
 
 
{{Семитски-никулец}}
 
[[en:Mizrahi Hebrewี]]
[[he:הגייה ספרדית]]
[[th:ภาษาฮีบรูมิซราฮี]]
{{Семитски јазици}}
941.847

уредувања