Разлика помеѓу преработките на „Староруски јазик“

Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Јазик; козметички промени
с (Бот Додава: sh:Staroruski jezik)
с (Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Јазик; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија Јазикза јазик
|име=Староруски јазик
|изворноиме=Рус(ь)(с)кыи языкъ
* Староукраински ([[украински јазик|украински]]: ''староукраїнська'' или ''давньоукраїнська мова'')
 
Јазикот е настанал од [[старословенски јазик|старословенскиот јазик]] и презел поголем број од карактеристиките на старословенскиот јазик. Главна карактеристика е тоа што имал целосна вокализација па така зборот ''гордъ'' на старословенски ([[македонски јазик|македонски]]: ''град''), во старорускиот јазик се среќава како ''городъ''. Постоеле многу различни дијалекти кои се вклучиле во овој јазик и има записи на поголем број од нив. Денес пак, се прави само географска поделба на истите. Понатаму јазикот се развил во повеќе одделни јазици како што се: [[белоруски јазик|белорускиот]], [[руски јазик|рускиот]], [[украински јазик|украинскиот]] и [[русински јазик|русинскиот јазик]].
 
[[Категорија:Мртви јазици во Азија]]
941.847

уредувања