Разлика помеѓу преработките на „Абдикација“

Додадени 3 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: et:Troonist loobumine)
с (Бот: козметички промени)
Денес соодветниот израз за избрана или именувана функција е '''официјална оставка'''.
 
== Познати абдицирања ==
 
* [[305]] - [[Диоклецијан]]
* [[1936]] - [[Едвард VIII]]
 
== Извори ==
{{reflist}}
 
[[Категорија:Цареви]]
 
[[Категорија:Кралеви]]
 
941.847

уредувања