Разлика помеѓу преработките на „АФИ 100 години... 100 ѕвезди“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
Еден дел од серијата [[АФИ 100 години... серии]], '''АФИ 100 години... 100 ѕвезди''' е листа на најголемите 50 ѕвезди во Американската филмска историја. Тие беа презентирани од страна на 50 "ѕвезди на денешницата", на тој начин комплетирајќи ја бројката 100. Листата е прикажана од [[Американски Филмски Институт|Американскиот Филмски Институт]] на [[16 јуни]] [[1999]], во шоу водено од [[Ширли Темпл]].
 
Според правилата, ѕвездите на листата мора да го имаат направено своето филмско деби пред [[1950]] година или да се умрени пред создавањето на листата.
<!-- 09 --># [[Спенсер Трејси]]
<!-- 10 --># [[Чарли Чаплин]]
<!-- 11 --># [[Гери Купер]]
<!-- 12 --># [[Грегори Пек]]
<!-- 13 --># [[Џон Вејн]]
<!-- 14 --># [[Лоренс Оливие]]
<!-- 15 --># [[Џин Кели]]
<!-- 16 --># [[Орсон Велс]]
<!-- 17 --># [[Кирк Даглас]]
<!-- 18 --># [[Џејмс Дин]]
<!-- 19 --># [[Барт Ланкастер]]
<!-- 20 --># [[Браќата Маркс]]
<!-- 21 --># [[Бастер Китон]]
<!-- 22 --># [[Сидни Поатје]]
<!-- 23 --># [[Роберт Мичам]]
<!-- 24 --># [[Едвард Г. Робинсон]]
<!-- 25 --># [[Вилијам Холден]]
 
== Актерки ==
<!-- 01 --># [[Кетрин Хепберн]]
<!-- 02 --># [[Бети Дејвис]]
<!-- 25 --># [[Ава Гарднер]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.afi.com/tvevents/100years/stars.aspx Листата на ѕвездите на afi.com]
 
[[Категорија:АФИ 100 години]]
941.847

уредувања