Џон Доуленд: Разлика помеѓу преработките

Додаден 11 бајт ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
Доулендовата песна, „Дојди длабок соне, лик на вистинска смрт“ (''Come Heavy Sleepe, the Image of True Death''), служела како инспирација за „[[Ноктурно]] по Џон Доуленд за гитара“ на [[Бенџамин Бритен]] (''Nocturnal after John Dowland for guitar''), компонирано во 1964 за гитаристот [[Џулијан Брим]]. Ова дело се состои од осум варијации, сите врз база на таа песна или придружбата за лејта, конечно завршувајќи со гитарска изведба на самата песна.
 
== Снимки ==
 
{{multi-listen start}}
{{multi-listen end}}
 
== Белешки ==
{{наводи}}
 
== Видете исто така ==
* [[Конзорт]]
* [[Галијарда]]
* [[Павана]]
* [[Елизабетанска музика]]
* [[Ренесансна музика]]
 
[[Категорија:Барокни композитори|Доуленд, Џон]]
941.847

уредувања