Џовани Бокачо: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: cy:Giovanni Boccaccio)
с (Бот: козметички промени)
 
Меѓу помалите дела на италијански јазик се ''[[Буколички песни]]'', како и биографиите на познатите жени (од Ева до [[Ивана Неаполска]]), потоа важното учено дело на Бокачо ''[[За родословите на паганските богови]]'', а треба да се истакне и активноста на Бокачо во врска со проучувањето на делото на Данте. ''[[Расправите во слава на Данте]]'' го содржат култот на Бокачо кон големиот поет на ''[[Божествена комедија|Комедијата]]'', па со право се смета дека токму Бокачо ја нарекол ''божествена''.
 
 
[[Категорија:Италијански писатели]]
941.847

уредувања