Разлика помеѓу преработките на „Џејмс Стјуарт“

Додадени 20 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
| yearsactive = [[1935]] – [[1991]]
| spouse = '''Глорија Хетрик''' (1949–1994) (две деца)
| notable role = '''Џеферсон Смит''' во <BRbr />''[[Г. Смит оди во Вашингтон]]''<br />'''Џорџ Бејли''' во <BRbr />''[[Ова е прекрасен живот]]''<br />'''Руперт Кадел''' во <BRbr />''[[Јаже (филм)|Јаже]]''<br />'''Елвуд П. Дауд''' во <BRbr />''[[Харви]]''<br />'''Л.Б. Џефрис''' во <BRbr />''[[Прозорец во дворот]]''<br />'''Џон “Скути” Фергусон''' во <BRbr />''[[Вртоглавица (филм)|Вртоглавица]]''<br />'''Пол Биглер''' во <BRbr />''[[Анатомија на Убиство]]''<br />'''Ренсом Стодард''' во <BRbr />''[[Човекот што го застрела Либерти Валанс]]''
| academyawards = '''[[Оскар за најдобар актер|Најдобар актер]]'''<br />'''Добива:'''<br />1940 ''[[Филаделфиска приказна]]''<br />'''Номиниран:'''<br />1939 ''[[Г. Смит оди во Вашингтон]]''<br />1946 ''[[Ова е прекрасен живот]]''<br />1950 ''[[Харви]]''<br />1959 ''[[Анатомија на Убиство]]''<br />'''[[Почесен оскар]]''' (1985)
| goldenglobeawards = '''[[Златен Глобус|Најдобар актер - драма]]'''<br />'''Номиниран:'''<br />1950 ''[[Харви]]''<br />'''[[Златен глобус|Најдобар актер - мјузикл или комедија]]'''<br />1962 ''[[Г. Хобс оди на одмор]]''<br />'''[[Златен глобус|Награда Сесил Б. ДеМил]]''' (1965)
{{commons|James Stewart|Џејмс Стјуарт}}
{{wikiquote|Jimmy Stewart|Џејмс Стјуарт}}
* {{imdb name|id=0000071|name=Џејмс Стјуарт}}
* {{tcmdb name|id=184696|name=Џејмс Стјуарт}}
* {{ibdb name|id=61114|name=Џејмс Стјуарт}}
* [http://www.nytimes.com/learning/general/onthisday/bday/0520.html Некролог, NY Times, 3 јули 1997, ''Џејмс Стјуарт, Колебливиот Херој умре на 89 години'']
* [http://www.jimmy.org Музејот посветен на Џими Стјуарт]
 
{{DEFAULTSORT:Стјуарт, Џејмс}}
{{Link FA|sv}}
 
[[Категорија:Американски глумци]]
[[Категорија:Оскаровци]]
 
{{Link FA|sv}}
 
[[an:James Stewart]]
941.847

уредувања