Универзитет на Југоисточна Европа: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Универзитет
|name = Југоисточен Европски Универзитет, South-east European University
|image = [[СликаПодатотека: Seeu logo.jpg|300px|right|Лого на ЈИЕУ]]
|established = [[2000]]
|staff=
'''Југоисточен Европски Универзитет''' или скратено '''ЈИЕУ''' е [[приватен универзитет]] во [[Тетово]] и [[Скопје]]. Главното седиште на универзитетот е во Тетово и формиран е во [[2000]] година.
 
== Историја ==
 
Изградбата на Универзитетот започнала во [[март]] [[2001]] и Универзитетот на Југоисточна Европа (ЈИЕ) се отворил шест месеци подоцна со 900 студенти. Во [[октомври]] [[2002]] бројот на студентитите се покачил на 2250, а во [[октомври]] [[2003]] ЈИЕУ имал 3700 студенти. Целокупниот сегашен број на студенти во ЈИЕУ е 5200.
Почетната фаза на развојот на ЈИЕ Универзитетот била овозможна со помош на донациите на земјите од [[ОБСЕ]] и [[ЕУ]] и [[САД]] од околу 36 милиони [[Евро|евра]]. Дел од придонесот на САД е обврзан со три годишната соработка со [[Универзитет во Индијана|Универзитетот Индијана]] кој дал поддршка на развојот на факултетите и наставниот план.
 
== Капацитет ==
 
Универзитетот зафаќа функционални простории вклучувајќи три [[Амфитеатар|амфитеатри]], приближно околу 50 простории за предавање, канцаларии за кадарот, три центри за [[комјутер]]и, [[библиотека]] „Макс ван дер Штул“ и станбено сместување за 450 студенти.
Формални договори за соработка Универзитетот има потпишано со [[Универзитет во Нант|Универзитетот Нант]] и [[Универзитет во Анже и Рен|Универзитетот Анже и Рен]], [[Универзитет во Приштина|Универзитетот од Приштина]], [[Универзитет во Тирана|Универзитетот од Тирана]] и [[Универзитет во Питсбург|Универзитетот од Питсбург]] во [[Пенсилванија]], [[САД]].
 
== Факултети ==
 
Универзитетот располага со следните факултети:
 
* Факултет за јазици, култури и комуникации
** Катедра за англиски јазик и студии
** Катедра за германски јазик и студии
** Катедра за албански јазик и студии
** Катедра за француски јазик и студии
* Правен Факултет
* Факултете за бизнис администрација
* Факултет за јавна администрација и политички науки
* Факултет за современи науки и технологии
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.seeu.edu.mk/macedonian/index.asp Официјална интернет страна на универзитетот]
 
[[Категорија:Приватни универзитети во Македонија]]
941.847

уредувања