Разлика помеѓу преработките на „Југа“

Додадени 4 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
(ситна поправка)
с (Бот: козметички промени)
{{Хиндуизам}}
'''Југа''' ([[деванагари јазик|деванагари]]: युग) во [[Хинду]] филозосфијата е име за `епоха` или `ера` во циклус од четири доба. Тоа се: [[сатја југа]] (или крита југа), [[трета југа]], [[двапара југа]] и [[кали југа]]. Според [[Индиска астрономија|индиската астрономија]], светот се создава, се уништува и повторно се создава на секои 4.320.000 години ([[маха југа]]).<ref>Светска митологија, од Дона Џ. Розенберг, 1994, McGraw-Hill Professional, ISBN 08442576720-8442-5767-2, стр. 327</ref> За циклусите се вели дека се повторуваат како сезони во еден огромен временски циклус на создавање и уништување на универзумот. Секоја југа со себе носи постепени промени низ кои минуваат [[Земја]]та и човештвото во целина. Целосниот југа циклус од златното доба на просветлувањето до мрачното доба и назад е предизвикано од движењето на [[Сончев систем|Сончевиот систем]] околу центарот на универзумот.
 
 
 
=== Референци ===
<references/>
 
[[Категорија:Хиндуизам]]
 
 
[[de:Zeitalter]]
[[en:Yuga]]
[[eo:Aĝo]]
[[es:Yuga]]
[[eo:Aĝo]]
[[hi:युग]]
[[id:Yuga]]
941.847

уредувања