Јат Ервејс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 18 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: cs:Jat Airways)
с (Бот: козметички промени)
[[СликаПодатотека:JatAirways - JPG.jpg|мини|десно|Лого на Јат Ервејз]]
'''Јат Ервејс''' (''Jat Airways'', [[ИАТА]] код: '''JU''', по почетните букви на ''Југославија'', [[ИЦАО]] код: '''ЈАТ''') е [[авиокомпанија]] со седиште во [[Белград]], [[Србија]]. Таа е национален авиопревозник на Србија и поранешен авиопревозник на [[Југославија]] (под името ''JAT Југословенски Аеротранспорт'', ''Yugoslav Airlines''). Се смета за шеснаеста најстара авиокомпанија во [[Европа]].
 
!Тип
!Укупно
!Бизнис<br />Класа
!Економска<br />Класа
!вкупно <br />
!Напомена
|-
|bgcolor="#0099cc"|114
|bgcolor="#6699cc"|126
|YU-AND, YU-ANF, YU-ANH, YU-ANI, YU-ANJ,<br />YU-ANK, YU-ANL, YU-ANV, YU-ANW, YU-AON
|-
|[[Боинг 737|Боинг 737-400]]
941.847

уредувања