Јанус: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: sk:Jánus)
с (Бот: козметички промени)
Јанус бил чувар на [[вселена]]та и присуствувал во раѓањето на секое човечко суштество. Бил претставуван со [[жезол]] во десната рака, со [[клуч]] во левата, и со две лица: едно младешко, што гледало напред, во иднината, и едно старо, што гледало назад, во минатото. [[Храм]]от што му бил посветен нему во време на мир бил затворен, а во време на војна секогаш бил отворен.
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Римска Митологија]]
 
941.847

уредувања