Разлика помеѓу преработките на „Јанаки Паскалев“

Додадени 3 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Личност)
с (Бот: козметички промени)
'''Јанаки Паскалев''', познат со прекарот '''Наки''', е бугарски револуционер, деец на [[ВМОРО|Внатрешната македонско-одринска револуционерна организација]].
 
== Биографија ==
Паскалев е родев во [[Хрупишта]], [[Костур|Костурско]], во [[Османска империја|Османската империја]] (денес Аргос Орестико, Грција). Во текот на [[1877]] година неговото семејството се преселува во градот [[Ксанти]], [[Западна Тракија]]. Уште како млад зема учество во црковните борби против [[Цариградска патријаршија| Цариградската грчката патријаршија]].
 
Станува член на ВМОРО во [[1899]] година. Јанаки Паскалев е еден од основателите на Револуционерниот комитет во [[Ксанти]]. Во [[1900]] година е избран за претседател на Ксантискиот околиски револуционерен комитет. Во [[1904]] година е уапсен и фрлен во затвор.
 
{{Никулец}}
 
[[Категорија:Дејци на ВМОРО|Паскалев, Јанаки]]
[[Категорија:Егејска Македонија|Паскалев, Јанаки]]
941.847

уредувања