Разлика помеѓу преработките на „Јавна сопственост“

Додадени 10 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (interwiki fr)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[СликаПодатотека:PD-icon.svg|thumb|175px|Икона која понекогаш се користи со цел да се индицира дека изворниот материјал не е подложен на авторски права.]]
'''Јавниот домен''' го опфаќа телото на [[знаење]] и [[иновација]] (особено креативните дела како [[пишување]]то, [[уметност]]а, [[музика]]та и [[пронајдок|пронајдоците]]) во релација со која ниту едно лице или друг легален субјект може да создаде или одржува [[имотен|имотни]] интереси во врз определена правна јурисдикција. Ова тело на информирање и креативност се смета за дел од општото културно и интелектуално [[културно наследство|наследство]], кое, во целина, секој може да го користи или експлоатира, било со комерцијална или некомерцијална намера.
 
941.847

уредувања