Разлика помеѓу преработките на „Portishead“

Додадени 9 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
|Label = [[Island Records]] (1991-2009)
|URL = [http://www.portishead.co.uk/ Официјална веб страница]
|Current_members = [[Beth Gibbons]]<br />[[Geoff Barrow]]<br />[[Adrian Utley]]<br />
}}
 
'''Portishead''' е [[Англија|Англиски]] [[трип-хоп]] [[Музичка група|бенд]], формиран во 1991 година во [[Бристол]], од страна на тројцата сегашни членови: [[Geoff Barrow]], [[Beth Gibbons]] и [[Adrian Utley]]. Именуван е според град оддалечен 13 километри западно од Бристол.<br />
Нивниот прв [[албум (музика)|албум]] Dummy беше издаден во 1994 година и достигна огромен успех во САД и Европа, кадешто продале повеќе од 150.000 копии, пред да направат турнеја.
== Историја ==
 
== Дискографија ==
=== Студиски албуми ===
* ''Dummy'' – 1994
* ''Portishead'' – 1997
* ''Third'' – 2008
 
=== Концертни албуми ===
* ''Roseland NYC Live'' – 1998
 
941.847

уредувања