Национален Фронт: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Barisan Nasional''' на ([[малајски јазик|малајски]] или '''Национален фронт'''; скр. '''BN''') е најголемата политичка [[коалиција]] во [[Малезија]]. Формирана е во [[1973]] како наследник на '''Алјансата''' ('''[[Parti Perikatan]]'''), и таа е малезиската владеечка партија уште од независноста на државата. Штабот на партијата се наоѓа во главниот град, [[Куала Лумпур]].
 
== Надворешни вски ==
* [http://www.bn2008.org.my/ Barisan Nasional website]
 
 
{{Партија-никулец}}
 
[[Категорија:Политички партии на Малезија]]
[[Категорија:Малезија]]
941.847

уредувања