Разлика помеѓу преработките на „Георги Прванов“

с
нема опис на уредувањето
с (robot Dodaje: sh:Georgi Parvanov)
с
[[Слика:Georgi purvanov.jpg|мини|Георги Прванов]]
 
'''Георги Седефчов Прванов''' (на [[бугарски јазик|бугарски]]: ''Георги Седефчов Първанов'') е [[Бугарија|бугарски]] [[политика|политичар]] и [[Претседател на Бугарија|претседател на Република Бугарија]], избран е во [[18 ноември]] [[2001]] г. Пред тоа беше претседател на [[Бугарска социјалистичка партија|Бугарската социјалистичка партија]].
 
Прванов е роден во село [[Сириштник]], [[Перничка област|Перничко]] на [[28 јуни]] [[1957]]г. Пораснал во соседното село [[Косача]]. Георги Прванов е оженет и има два сина. (2005 г.)
13.850

уредувања