Разлика помеѓу преработките на „1961“

Додадени 25 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: Додаден шаблон за врска до заедничка ризница; козметички промени
с (Бот: Додаден шаблон за врска до заедничка ризница; козметички промени)
== Настани ==
 
* [[3 јануари]] - [[САД]] ги прекинаа дипломатските односи со [[Куба]]. Во април истата година кубанската армија и кубанскиот народ ја попречија инвазијата на кубанските контрареволуционери кои со помош на САД се истоварија во [[Лас Вегас]].
 
== Родени ==
* [[9 август]] - [[Џон Ки]], [[Премиер на Нов Зеланд|Премиер]] на [[Нов Зеланд]].
 
== Починале ==
* [[3 февруари]] - [[Садетин Кајнак]], важен [[композитор]] на [[класична турска музика]].
* [[2 јули]] - [[Ернест Милер Хемингвеј]], [[САД|американски]] [[писател]], добитник на [[Нобелова награда|Нобеловата]] и [[Пулицерова награда|Пулицеровата награда]].
 
----
'''Видете исто''':
* [[Редовна година, која започнува во среда|календарот за таа година]]
{{commonscat|1961}}
 
[[Категорија:20 век|61961]]
 
941.847

уредувања