Разлика помеѓу преработките на „1955“

Додадени 26 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: li:1955)
с (Бот: козметички промени)
{{20 век}}
== Настани ==
* [[28 јануари]] – [[Конгрес на САД|Конгресот на САД]] го овластува претседателот [[Двајт Ајзенхауер]] да употреби сила за да го заштити [[Тајван]] од [[Народна Република Кина]].
* [[1 април]] – Грчката националистичка организација [[ЕОКА]] започнува вооружена борба за обединување на [[Кипар]] со [[Грција]].
* [[9 мај]] – [[Западна Германија]] станува членка на [[НАТО]].
* [[14 мај]] – Осум комунистички земји на чело со [[СССР]], го склучуваат [[Варшавски пакт|Варшавскиот пакт]].
* [[17 јули]] – Во [[Анахајм, Калифорнија]], е отворен [[Дизниленд]].
* [[25 август]] – Последните советски трупи ја напуштаат [[Австрија]].
* [[6 септември]] – Во [[Истанбул]] е извршен [[погром]] против грчките жители на градот.
* [[19 септември]] – Аргентинскиот претседател [[Хуан Перон]] е соборен преку воен удар.
* [[1 декември]] – [[Роза Паркс]] е уапсена поради нарушување на [[сегрегација]]та. Тоа го означува почетокот на борбата за граѓански права на [[Афро-Американци]]те.
* [[14 декември]] – [[Бугарија]] станува членка на [[Обединетите Нации]].
 
== Родени ==
* [[6 јануари]] - [[Роуан Аткинсон]], британски актер
* [[18 јануари]] – [[Кевин Костнер]], американски актер
* [[28 јануари]] – [[Николас Саркози]], француски претседател
* [[24 февруари]] – [[Ален Прост]], француски автомобилист
* [[19 март]] – [[Брус Вилис]], американски актер
* [[21 јуни]] – [[Мишел Платини]], француски фудбалер
* [[31 август]] – [[Едвин Мозис]], американски атлетичар
* [[25 септември]] – [[Карл-Хајнц Румениге]], германски фудбалер
* [[28 октомври]] – [[Бил Гејтс]], американски програмер
* [[30 ноември]] – [[Били Ајдол]], британски пејач
 
== Починале ==
* [[11 март]] – [[Александар Флеминг]], шкотски биолог, Нобеловец
* [[18 април]] – [[Алберт Ајнштајн]], германски физичар, Нобеловец
* [[23 јули]] – [[Кордел Хал]], американски политичар, Нобеловец
* [[12 август]] – [[Томас Ман]], германски писател, Нобеловец
* [[30 септември]] – [[Џејмс Дин]], американски актер
* [[18 октомври]] – [[Хозе Ортега и Гасет]], француски филозоф
 
----
941.847

уредувања