Шахот во 1941 година: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
== Родени ==
 
* [[3 мај]] - [[Нона Гаприндашвили]], грузиска шахистка, прва жена во историјата со титулата велемајстор, поранешна светска првенка (1962-1978)
 
== Полинале ==
 
* [[11 јануари]] - [[Емануел Ласкер]] (р. 1868), германски велемајстор, поранешен светски првак (1894-1921)
 
[[Категорија:1941 во шахот]]
941.847

уредувања