Сотка (Сретково)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Сотка

Карта

Местоположба 41°42′18″N 20°50′44″E / 41.70500° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.70500; 20.84556Координати: 41°42′18″N 20°50′44″E / 41.70500° СГШ; 20.84556° ИГД / 41.70500; 20.84556
Основни податоци
Место Сретково
Општина Маврово и Ростуше
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Соткаархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Сретково. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на железничката станица од поранешната пруга за Кичево, каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано уреди

  • Јела — средновековна населба и некропола;
  • Крстови — средновековна некропола;
  • Реџов Гроб — средновековна фортификација;

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069