Сокксксархен

регион на Филипините

Сокксксархен (СОККСКСАРХЕН) — регион на Филипините, кој е сместен на островот Минданао и официјално нумериран како Регион XII. Името е акроним од 4-те покраини и од едниот град. Регионален административен центар е Коронадал.

Регион XII
SOCCSKSARGEN
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
CountryФилипини
Островкс група{{{island_group}}}
Админ. центарКоронадал, Јужен Котабато
Површина
 • Вкупна18,925,7 км2 (7,307,3 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно3,222,169
 • Густина170/км2 (440/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-12
Покраини4
Градови5
Општини45
Барангаи1.194
Конг. окрузи6
ЈазициТ’боли, Блаан, Котабато Манобо, Тагабанва, други

Административна поделбаУреди

Покраина/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(per км2)
Котабато Кидапаван Сити 958.643 6.565,9 146,0
Сарангани Алабел 410.622 2.980,0 137,8
Јужен Котабато Коронадал 690.728 3.996,1 172,9
Султан Кударат Исулан 586.505 4.714,8 124,4
Котабато Сити 163.849 175,99 931,0
Генерал Сантос Сити 411.822 492,86 835,6
 
Политичка карта на SOCCSKSARGEN