Сновење (ткаење)

Сновење[1][2] — начин на подготовка на основата за ткаење. Тоа е постапка со која нишките на основата со одредена должина се распоредуваат паралелно, според претходно дизајниран редослед во согласност со ширината на ткаенината. При сновење се користи рамка за сновење (обично со димензии 1 X 1 метар) на која има клинци кои овозможуваат распоредување на нишките на основата во саканата должина.[3]

НаводиУреди

ЛитератураУреди

  • Николић, Миланка (1999). Уметност и техника ручног ткања. Београд: Стручна књига. 743621244160.CS1-одржување: ref=harv (link)