Слатинска Река

река во Македонија

Слатинска Река — река која извира на источните падини на планината Челоица, на надморска височина од 1.720 метри. Поминува низ селото Слатина, по кое го добила и своето име. Се влива во реката Треска, на надморска височина од 510 метри.[1]

Слатинска Река
Слатинска Река.jpg
Поглед на реката
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Makedonski Brod Municipality (2012).svg Македонски Брод
СелаСлатина
Слив
Главен изворЧелоица
1.720 м
УстиеТреска
510 м
Вис. разлика1.210 м
ТечениеТрескаВардарЕгејско Море
Сливна повр.30,38 км2
Физички особености
Должина9,3 км
„[[:commons:Category:Slatina River (North Macedonia)|]]“ на Ризницата

Реката е долга 9,3 километри и претставува лева притока на Треска. Вкупниот пад меѓу котата на изворот и на вливот е најголем од сите притоки на реката Треска.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Димитровска, Олгица (2012). Географски разгледи. Скопје: Институт за географија. стр. 43.

Надворешни врскиУреди