Округот Скрапар (албански: Rrethi i Skraparit) е еден од 36-те окрузи во Албанија. Округот има население од 18,872 жители[1] и површина од 775 км2. Во округот се наоѓаат следните населени места:

Скрапар.
Скрапар.

Наводи уреди

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

40°33′N 20°15′E / 40.550° СГШ; 20.250° ИГД / 40.550; 20.250