Скопско (смут)

Скопско смут — прво пиво во Македонија кое e произведено по најнова технологија на ладна филтрација од 100 % арома хмељ, резултат на 90–годишната иновација на Пивара Скопје во усовршување на процесот на производство. Со процесот на ладна филтрација се избегнува процесот на пастеризација што овозможува пивото да остане свежо како. Пивото е светло со мазен рафиниран и освежувачки вкус, 4.5 % алкохол и 90 дена рок. Тоа го прави најсвежото пиво на пазарот[1].

Скопско Smooth (шишиња) 1.jpg
Скопско смут во пластична амбалажа
ТипПиво
ПроизводителПивара Скопје
Земја на потеклоМакедонија
Алкохол по волумен4.5 %
СтилСветло пиво

НаводиУреди

  1. „Брендови“. ПОЛНА ЧАША. Посетено на 2018-07-30.