Чиприан Татарушану

(Пренасочено од Сипријан Татарушану)

Антон Чиприан Татарушану (роден на 9 февруари, 1986 година, во Букурешт) е романски фудбалер, голман на Фјорентина и на романската репрезентација.

Романија Чиприан Татарушану
12-06-05-aut-rom-freundschaftsspiel-269.jpg
Лични податоци
Роден на 9 февруари 1986 (1986-02-09) (34 г.)
Роден во Букурешт, Романија
Висина &100000000000001980000001,98 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Фјорентина Фјорентина
Број 12
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003-2006 Јувентус Букурешт Јувентус Букурешт 29 (0)
2007-2008 Глорија Бистрица Глорија Бистрица 26 (0)
2008-2014 Стеауа Букурешт Стеауа Букурешт 133 (0)
2008-2009Глорија Бистрица Глорија Бистрица 19 (0)
2014- Фјорентина Фјорентина 9 (0)
Репрезентација
2006-2009 Романија Романија 21 13 (0)
2010- Романија Романија 31 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 26 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

ТитулиУреди

  Стеауа БукурештУреди