Сиеро

општина во покраината Алмерија, Андалузија, Шпанија

Лубрин е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Сиеро
Координати: 37°19′N 2°24′W / 37.317° СГШ; 2.400° ЗГД / 37.317; -2.400
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Површина
 • Вкупна28 км2 (10,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000755000000755 м
Население (2005)
 • Вкупно457
 • Густина16,3/км2 (42,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

ДемографијаУреди

Демографски развој на Сиеро помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

484

471 472 452 452 452 457

Source: INE (Spain)

Надворешни врскиУреди

  • (шпански) Sierro - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Sierro - Diputación Provincial de Almería