Серија А Тим на годината

Серија А Тим на годината е фудбалска награда која се доделува секоја година од страна на Италијанската Асоцијација на Фудбалери (ИАФ) на ИАФ Гран Гала дел Калчо.

Наградата вклучува единаесет фудбалери кои се одликуваат со најдобри настапи во италијанското фудбалско првенство Серија А во претходната фудбалска сезона.

РезултатиУреди

Тим на годината 2011Уреди

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ   Самир Хандановиќ   Удинезе
ОД   Кристијан Маџо   Наполи
ОД   Тијаго Силва   Милан
ОД  
 
Андреја Ранокија
Алесандро Неста
  Џенова /   Интер
  Милан
ОД   Пабло Армеро   Удинезе
СР   Марек Хамшик   Наполи
СР  
 
Клаудио Маркизио
Тијаго Мота
  Јувентус
  Интер
СР   Кевин-Принс Боатенг   Милан
НП   Антонио Ди Натале   Удинезе
НП   Единсон Кавани   Наполи
НП   Златан Ибрахимовиќ   Милан

Тим на годината 2012Уреди

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ   Џанлујџи Буфон   Јувентус
ОД   Кристијан Маџо   Наполи
ОД   Тијаго Силва   Милан
ОД   Андреја Барцаљи   Јувентус
ОД   Федерико Балцарети   Палермо
СР   Клаудио Маркизио   Јувентус
СР   Антонио Ночерино   Милан
СР   Андреја Пирло   Јувентус
НП   Златан Ибрахимовиќ   Милан
НП   Антонио Ди Натале   Удинезе
НП   Единсон Кавани   Наполи

Тим на годината 2013Уреди

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ   Самир Хандановиќ   Интер
ОД   Кристијан Маџо   Наполи
ОД   Андреја Барцаљи   Јувентус
ОД   Џорџо Кјелини   Јувентус
ОД   Матија Де Шиљо   Милан
СР   Артуро Видал   Јувентус
СР   Андреја Пирло   Јувентус
СР   Борха Валеро   Фјорентина
НП   Единсон Кавани   Наполи
НП   Антонио Ди Натале   Удинезе
НП   Марио Балотели   Милан[1]

Тим на годината 2014Уреди

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ   Џанлујџи Буфон   Јувентус
ОД   Матео Дармијан   Торино
ОД   Андреја Барцаљи   Јувентус
ОД   Меди Бенатија   Рома
ОД   Квадво Асамоа   Јувентус
СР   Артуро Видал   Јувентус
СР   Андреја Пирло   Јувентус
СР   Пол Погба   Јувентус
НП   Карлос Тевес   Јувентус
НП   Гонсало Игуаин   Наполи
НП   Чиро Имобиле   Торино

Тим на годината 2015Уреди

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ   Џанлујџи Буфон   Јувентус
ОД   Матео Дармијан   Торино
ОД   Леонардо Бонучи   Јувентус
ОД   Даниеле Ругани   Емполи
ОД   Џорџо Кјелини   Јувентус
СР   Раџа Наинголан   Рома
СР   Андреја Пирло   Јувентус
СР   Пол Погба   Јувентус
НП   Карлос Тевес   Јувентус
НП   Мауро Икарди   Интер
НП   Лука Тони   Верона

Тим на годината 2016Уреди

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ   Џанлујџи Буфон   Јувентус
ОД   Андреја Барцаљи   Јувентус
ОД   Калиду Кулибали   Наполи
ОД   Леонардо Бонучи   Јувентус
ОД   Џорџо Кјелини   Јувентус
СР   Раџа Наинголан   Рома
СР   Марек Хамшик   Наполи
СР   Пол Погба   Јувентус
СР   Миралем Пјаниќ   Рома
НП   Пауло Дибала   Јувентус
НП   Гонсало Игуаин   Наполи

Тим на годината 2017Уреди

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ   Џанлујџи Буфон   Јувентус
ОД   Дани Алвес   Јувентус
ОД   Калиду Кулибали   Наполи
ОД   Леонардо Бонучи   Јувентус
ОД   Алекс Сандро   Јувентус
СР   Марек Хамшик   Наполи
СР   Миралем Пјаниќ   Јувентус
СР   Раџа Наинголан   Рома
НП   Пауло Дибала   Јувентус
НП   Гонсало Игуаин   Јувентус
НП   Дрис Мертенс   Наполи

Тим на годината 2018Уреди

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ   Алисон   Рома
ОД   Жоао Кансело   Интер
ОД   Калиду Кулибали   Наполи
ОД   Џорџо Кјелини   Јувентус
ОД   Алекс Сандро   Јувентус
СР   Сергеј Милинковиќ-Савиќ   Лацио
СР   Миралем Пјаниќ   Јувентус
СР   Раџа Наинголан   Рома
НП   Пауло Дибала   Јувентус
НП   Мауро Икарди   Интер
НП   Чиро Имобиле   Лацио

Тим на годината 2019Уреди

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ   Самир Хандановиќ   Интер
ОД   Жоао Кансело   Јувентус
ОД   Калиду Кулибали   Наполи
ОД   Џорџо Кјелини   Јувентус
ОД   Александар Коларов   Рома
СР   Јосип Иличиќ   Аталанта
СР   Миралем Пјаниќ   Јувентус
СР   Николо Барела   Каљари
НП   Дуван Сапата   Аталанта
НП   Фабио Кваљарела   Сампдорија
НП   Кристијано Роналдо   Јувентус

Тим на годината 2020Уреди

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ   Џанлујџи Донарума   Милан
ОД   Робин Госенс   Аталанта
ОД   Стефан де Врај   Интер
ОД   Леонардо Бонучи   Јувентус
ОД   Тео Ернандес   Милан
СР   Луис Алберто   Лацио
СР   Николо Барела   Интер
СР   Алехандро Гомес   Аталанта
НП   Пауло Дибала   Јувентус
НП   Чиро Имобиле   Лацио
НП   Кристијано Роналдо   Јувентус

Награди по играчУреди

Награди по клубУреди

Клуб Награди
  Јувентус 46
  Наполи 16
  Милан 11
  Интер 9
  Рома 8
  Удинезе 5
  Аталанта 4
  Лацио 4
  Торино 3
  Верона 1
  Емполи 1
  Каљари 1
  Палермо 1
  Сампдорија 1
  Фјорентина 1

НаводиУреди

  1. Играчот играл за Манчестер Сити од август 2012 до јануари 2013.