Сенгелово

село во Валовишко, Егејска Македонија
Сенгелово
Сенгелово во рамките на Грција
Сенгелово
Сенгелово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Област Сер


Сенгелово — село во Серско, Егејска Македонија, денес во Грција.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди