Селска чешма (Велестово)

чешма во Велестово, Охридско

Селска чешмачешма во селото Велестово, Охридско. Изградена е во 1891 г. од мајсторот Донглов. На неа е поставена плоча за мештаните загинати во НОБ. Има и вградена релјефна биста на преродбеникот Григор Прличев.[1]

Селска чешма
Чешма во Велестово.jpg
Поглед на чешмата
Карта
Општи податоци
Типчешма
МестоВелестово, Општина Охрид
ЗемјаМакедонија
Координати41°5′0.86″N 20°49′41.33″E / 41.0835722° СГШ; 20.8281472° ИГД / 41.0835722; 20.8281472Координати: 41°5′0.86″N 20°49′41.33″E / 41.0835722° СГШ; 20.8281472° ИГД / 41.0835722; 20.8281472
Завршена1891

НаводиУреди