Селиште (Ново Село, Струмичко)

археолошко наоѓалиште во Македонија
(Пренасочено од Селиште (Ново Село))
За наоѓалиштето во Скопско, погл. Селиште (Ново Село, Зелениковско).

Селиштеархеолошко наоѓалиште во Ново Село, Општина Ново Село.

Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° N; 22.88083° E / 41.41389; 22.88083Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° N; 22.88083° E / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бакарно време
бронзено време
Портал „Археологија“

Претставува населба од бакарно време. Во подножјето на планината Огражден, на мала тераса што се издига над Новоселска Река, оддалечена 4 км северно од селото, се среќаваат фрагменти од керамички садови, рачно работени. Најдена е камена секира со отвор за држалка и пинтадера[1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069