Седеираопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 85.86 km2, население од 7,482 жители (2004) и густина од 87.08 km2.

Седеира
Амблем на Седеира
Амблем
Прекар(и): Седеира
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Управа
 • ГрадоначалникJosé Luis Vergara
Површина
 • Вкупна85,86 км2 (3,315 ми2)
Надм. вис.&10000000000000137000000137 м
Население (2007)
 • Вкупно7.482
 • Густина87,08/км2 (22,550/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)