Св. Недела - Блатец (археолошко наоѓалиште)

Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Света Недела
Света Недела is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Света Недела
Света Недела
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Света Недела
Место Блатец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Света Недела е могила од римското време. Се наоѓа северно од селото Блатец, на левиот брег на реката Осојница. Висока е 10 м, а во основата има пречник од околу 60 м. На површината се гледаат гробови со камени конструкции, поставени во правец исток-запад, секундарно вкопани во средновековието. Според исказите на К. Костадинов, пред 40 години могилата била прекопана по средината, при што биле најдени метални предмети кои не се зачувани.

Види исто такаУреди

Други археолошки локалитети во околината на Виница.


ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди