Свети Пјер (град)

главен град на француската прекуморска територија Свети Пјер и Микелон

Свети Пјер или Сен Пјер (француски: Saint-Pierre, „Свети Петар“) — главно гратче на француската прекуморска заедница Свети Пјер и Микелон, недалеку од брегот на Њуфаундленд, Канада. Ова е поголемата од двете општини кои ја сочинуваат заедницата.

Свети Пјер
општина
Поглед на Свети Пјер од воздух
Поглед на Свети Пјер од воздух
Знаме на Свети Пјер
Знаме

Свети Пјер во рамките на Свети Пјер и Микелон
ЗемјаФранција
Прекум. заедницаСвети Пјер и Микелон
Површина25 км2 (10 ми2)
Население (2016)15.628
 • Густина230/км2 (580/ми2)
INSEE/Пошт. бр.97502 / 97500
1 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.
Свети Пјер зиме.

ГеографијаУреди

Општината е сочинета од самиот остров Свети Пјер и неколку помали острови во околината, како што е Морнарскиот (Ил о Марен). Иако опфаќа речиси 90 % од населението на Свети Пјер и Микелон, оваа општина е значително помала по површина од Микелон-Ланглад, која се наоѓа североападно од неа, на островот Микелон.

Главното населено подрачје е во северниот дел на заливот, наречена Барашоа, и излегува на Атлантскиот Океан од источниот брег на островот. Приодот кон овој залив е преграден со верига од помали островчиња.

ИсторијаУреди

Островот бил испостава на Ал Капоне во криумчарењето на алкохол од Канада во САД за време на прохибицијата.

Сè 1945 г. Морнарскиот Остров бил трета општина на територијата, кога е припоен кон Свети Пјер.

НаселениеУреди

Според пописот од 2016 г. Свети Пјер има 5.628 жители[1], претежно од баскиско, бретонско, нормандско и акадиско потекло. Сите жители на општината живеат на самиот остров Свети Пјер.

ЗнаменитостиУреди

Недалеку од брегот се поштата и царинарницата, а зад нив се плоштадот „Генерал Шарл де Гол“. Од неговата северна страна се наоѓа катедралата „Св. Петар“ преизградена на почетокот на XX век по голем пожар. Други знаменитости се светилникот кај старите одбранбени топови, а понасевер се поранешната болница и игралиштето „Саспијак бат“ наменето за традиционалниот баскиски спорт пелота.

ЗдравствоУреди

Заедницата Свети Пјер и Микелон има само една болница — „Франсоа Динан“, отворена во 2011 г.[2]) Други здравствени услуги можат да се добијат во старечкиот дом „Еглантин“.

СообраќајУреди

Островот го опслужува меѓународниот аеродром кој се наоѓа јужно од градот. Ова е матично леталиште на превозникот „Ер Сен Пјер“ кој има летови до Микелон, пет градови во Канада и сезонска линија до Париз.

ОбразованиеУреди

Државни училишта
 • Претшколска установа „Детски остров“ (Ile aux Enfants) — детска градинка со јасли[3]
 • Основно училиште „Анриета Бонин“ (Henriette Bonin)[4]
 • Основно училиште „Црвен пламен“ (Feu Rouge)[5]
 • Средно училиште „Емил Летурнел“ (Henriette Bonin) — општи нижи паралелки, средна стручна спрема и виши гимназиски паралелки.
Приватни училишта
 • Претшколска установа „Алојзиј Гонзага“ (Saint-Louis de Gonzague) — детска градинка со јасли[6]
 • Основно училиште „Св. Кроазина“ (Sainte-Croisine)[7]
 • Основно училиште „Св. Одилија“ (Sainte-Odile)[8]
 • Средно училиште „Свети Христофор“ (Saint-Christophe) — нижи паралелки[9]

Збратимени градовиУреди

Свети Пјер збратимен со:

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. Население на Свети Пјер и Микелон според пописот од 2016 г.INSEE, преработка за 2019 г. (француски)
 2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2017-12-31. Посетено на 2019-09-02.
 3. "Ecole maternelle Ile aux Enfants > Présentation Архивирано 13 август 2019 г.." National Education Service of Saint Pierre and Miquelon. посет. 14 септември 2016 г.
 4. "Ecole primaire Henriette Bonin >Présentation Архивирано 15 септември 2016 г.." National Education Service of Saint Pierre and Miquelon. посет. 14 септември 2016 г.
 5. "Ecole élémentaire du Feu Rouge >Présentation Архивирано 13 август 2019 г.." National Education Service of Saint Pierre and Miquelon. посет. 14 септември 2016 г.
 6. "Ecole maternelle Saint-Louis de Gonzague." National Education Service of Saint Pierre and Miquelon. посет. 14 септември 2016 г.
 7. "Petit historique Архивирано 9 октомври 2016 г.." Ecole élémentaire Sainte-Croisine. посет. 14 септември 2016 г.
 8. Home Архивирано 25 октомври 2016 г.. Ecole élémentaire Sainte-Odile. посет. 14 септември 2016 г.
 9. Home. Collège Saint Christophe. посет. 14 септември 2016 г.
 10. „Jumelages“. Архивирано од изворникот на 2019-04-08. Посетено на 2019-09-02.

Надворешни врскиУреди

Координати: 46°46′40″ N; 56°10′40″ W / 46.7778° СГШ; 56.1778° ЗГД / 46.7778; -56.1778