Торта Сахер

(Пренасочено од Сахерторта)

Торта Сахер (на германски: Sachertorte[1]) е чоколадна торта, која е направена според рецептот на Франц Сахер во 1832 година за Клеменс Вензел вон Метерних во Виена, Австрија.[2] Тоа е едно од најпознатите кулинарски специјалитети на Виена. Тортата Сахер според оригиналниот рецепт се прави само во Виена и Салцбург, додека на другите места е доставувана. Единствено место каде што оригиналната Сахер торта може да се најде надвор од Австрија е во продавницата Сахер во Боцен, Италија.

Тортата Сахер, сервирана во Хотел Сахер, Виена.

Наводи Уреди

  1. [[Oxford English Dictionary]] (Second. изд.). 1989. URL–wikilink conflict (help)
  2. Bell, Bethany (2007-05-31). „Happy Birthday, cake“ (STM). BBC News, Vienna. Посетено на 2007-05-31. It was created by chance one day in 1832 when the chef to the chancellor, Prince Wensel Metternich, suddenly fell ill. His 16-year-old apprentice, Franz Sacher, was called in to create a dessert that would not disgrace the prince and the Sachertorte was born.

Надворешни врски Уреди