Сараевски кантон

Сараевскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина. Главен град на кантонот е Сараево и овој е најнаселениот кантон во државата.

Сараевски кантон

Kanton Sarajevo (бс)

Sarajevska županija (хр)

Сарајевски кантон (ср)
кантон
Знаме на Сараевски кантон
Знаме
Грб на Сараевски кантон
Грб
Местоположба во БиХ.
Местоположба во БиХ.
Координати: 43°51′N 18°15′E / 43.850° СГШ; 18.250° ИГД / 43.850; 18.250
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Гл. градСараево
Општинивиди подолу
Основан1461 и 1463
Управа
 • ПремиерЕлмедин Конаковиќ
Површина
 • Вкупна1 E+9_m²
Население
 • Вкупно413,593
 • Густина343,37/км2 (889,3/ми2)

НаселениеУреди

Кантонот Сараево е најнаселен кантон во Босна и Херцеговина. Според пописот од 2013 година, кантонот имал население од 413,593 жители.

ОпштиниУреди

 
Општините во Сараевскиот кантон.

Кантонот има 9 општини:

  1. Центар[1]
  2. Хаџиќи
  3. Илиџа
  4. Илијаш
  5. Нови Град[1]
  6. Ново Сараево[1]
  7. Стари Град[1]
  8. Трново
  9. Вогошќа

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1, 5, 6 и 7 општина се дел од град Сараево.

Надворешни врскиУреди