Сараевскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина. Главен град на кантонот е Сараево и овој е најнаселениот кантон во државата.

Сараевски кантон

Kanton Sarajevo (бс)

Sarajevska županija (хр)

Сарајевски кантон (ср)
кантон
Знаме на Сараевски кантонГрб на Сараевски кантон
Местоположба во БиХ.
Местоположба во БиХ.
Координати: 43°51′N 18°15′E / 43.850° СГШ; 18.250° ИГД / 43.850; 18.250
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Гл. градСараево
Општинивиди подолу
Основан1461 и 1463
Управа
 • ПремиерЕлмедин Конаковиќ
Површина
 • Вкупна1 E+9_m²
Население
 • Вкупно413,593
 • Густина343,37/км2 (889,3/ми2)

Население уреди

Кантонот Сараево е најнаселен кантон во Босна и Херцеговина. Според пописот од 2013 година, кантонот имал население од 413,593 жители.

Општини уреди

 
Општините во Сараевскиот кантон.

Кантонот има 9 општини:

  1. Центар[1]
  2. Хаџиќи
  3. Илиџа
  4. Илијаш
  5. Нови Град[1]
  6. Ново Сараево[1]
  7. Стари Град[1]
  8. Трново
  9. Вогошќа

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1, 5, 6 и 7 општина се дел од град Сараево.

Надворешни врски уреди