Сан Нацароопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија. Сан Нацаро се граничи со комуните Апиче, Калви, Мирабела Еклано, Пјетрадефузи, Сан Џорџо дел Санио, Вентикано.

Сан Нацаро
општина
San Nazzaro
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна2,0 км2 (8 ми2)
Население (31 декември 2007)
 • Вкупно877
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Демонимsannazzareni
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82010
Повик. бр.0824
Мреж. местоwww.comune.sannazzaro.bn.it/