Санскрит[3] (संस्कृता वाक् saṃskṛtā vāk, кратко संस्कृतम् saṃskṛtam) — стар индоевропски јазик од индоиранската група јазици кој е класичен јазик на Индискиот Потконтинент. Санскрит е литургиски јазик на хиндуизмот, будизмот, сикизмот, џаинизмот и претставува еден од 23-те службени јазици на Индија.

Санскрит
संस्कृतम् saṃskṛtam
Зборот 'санскрит' (संस्कृतम्) на деванагари.
Зборот 'санскрит' (संस्कृतम्) на деванагари.
Изговорsə̃skɹ̩t̪əm
Застапен воИндија
Говорници14.000[1]  (2001)
Јазично семејство
Писмонема свое писмо[2]
Денес се пишува со деванагари, индиски писма, тајландско писмо и латиница.
Статус
Службен воИндија Индија, Утараканд
Јазични кодови
ISO 639-1sa
ISO 639-2san
ISO 639-3san

Наводи

уреди
  1. „Comparative speaker's strength of scheduled languages − 1971, 1981, 1991 and 2001“. Census of India, 2001. Office of the Registrar and Census Commissioner, India. Посетено на 31 December 2009.
  2. Banerji, Suresh (1971). A companion to Sanskrit literature: spanning a period of over three thousand years, containing brief accounts of authors, works, characters, technical terms, geographical names, myths, legends, and twelve appendices. стр. 672. ISBN 978-81-208-0063-2.[мртва врска]
  3. Распоред на летната испитна сесија за 2010 г.[мртва врска]Институт за класични студии на УКИМ

Поврзано

уреди