Анастасиос „Сакис“ Рувас (грчки: Αναστάσιος "Σάκης" Ρουβάς) е грчки пејач, глумец, телевизиски водител, композитор и гимнастичар. Тој е роден на 5 јануари 1972 година на Крф, Грција. Тој бил еден од првите грчки пејачи кој успеал да се афирмира како пејач во Западна Европа.

Сакис Рувас
Σάκης Ρουβάς
Животописни податоци
Родено имеАнастасиос Рувас
Познат(а) и какоСакис
Роден(а)5 јануари 1972 (1972-01-05) (51 г.)
Mandoukion, Corfu, Greece
ПотеклоАтина, Грција
Жанровипоп, рок, денс
Занимањапејач, глумец, телевизиски водител, композитор, гимнастичар
Инструментипејач, гитара[1]
Период на активност1987–1990 (спортист)
1991–денес (изведувач)
ИздавачиPolyGram, Minos EMI, Universal Music
Мреж. местоwww.SakisRouvas.com

Во текот на 2004 година бил претставник на Грција на Евровизија 2004 со песната „Shake it“ на Никос Терзис, освојувајќи го третото место, како и на Евровизија 2009 со песната This Is Our Night, каде го освоил седмото место. На Евровизија 2006 бил водител. Рувас денес е еден од најпродаваните грчки изведувачи.

НаводиУреди

  1. Chatzistavrou, Anastasia (December 1999). „Σάκης Ρουβάς: Ο Χρυσός Άνδρας της Δεκαετίας“. Down Town Magazine (грчки). стр. 56. |access-date= бара |url= (help)