Руслана е пејачка која се прослави со победа на Евровизија 2004.

Руслана
Flickr - proteusbcn - Eurovision Song Contest 2004 - Istanbul (36) cropped.jpg
Основни податоци
Родено имеРуслана Лижичко
Роден(а)24 мај 1973
Жанр(ови)поп, српска музика
Занимање/њаПејачка
Години активност1996 - сѐ уште
Прод. куќа/ќиEMI, Warner Music
Веб-местоwww.ruslana.ua