Русалски Гробишта - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Русалски Гробишта
Русалски Гробишта is located in Археолошко наоѓалиште во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Русалски Гробишта
Русалски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Русалски Гробишта
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


некропола
Период железно време
Портал:Археологија

Археолошкото наоѓалиште Русалски Гробишта е некропола од железното време. На левата страна од стариот пат Кочани-Делчево, над Калиманско Поле се гледаат гробови со конструкција од големи камени плочи.

ПоврзаноУреди

Други археолошки локалитети во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археолошки локалитети)

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди