Рубик (албански: Rubik) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 8,094. Се наоѓа во северниот дел на државата во округот Мирдита.

Рубик
град-општина
Рубик is located in Албанија
Рубик
Рубик
Координати: 41°46′N 19°47′E / 41.767° СГШ; 19.783° ИГД / 41.767; 19.783Координати: 41°46′N 19°47′E / 41.767° СГШ; 19.783° ИГД / 41.767; 19.783
Држава Албанија
ОбластЛеска
ОкругМирдита
Надм. вис.&1000000000000007700000077 м
Население (2001)
 • Вкупно8,094
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Регистарски табличкиMR

Надворешни врски уреди